Patrimoniul și Educația în Muzeele de Artă – sesiunea națională de comunicări are loc pe 14 și 15 octombrie, la Tulcea

Institutul de Cercetări Eco-Muzeale „Gavrilă Simion” Tulcea, în parteneriat cu Asociația de Dezvoltare Regională „Aegyssus”, organizează Sesiunea Națională de Comunicări „Patrimoniul și educația în muzeele de artă”, ediția a V-a. Cu această ocazie, specialiști din toată țara sunt invitați să se înscrie și să ia parte online la simpozion.

Discuțiile se vor desfășura la Muzeul de Artă Tulcea, în perioada 14-15 octombrie 2021 și vor avea în vedere abordarea următoarelor teme: Conservare și restaurare în muzee și Educație și marketing muzeal.

Toți cei interesați să participe sunt rugați să se înscrie la eveniment prin transmiterea titlului comunicării până la data de 30 septembrie 2021, la adresa de e-mail: arta@icemtl.ro.

Toate lucrările prezentate vor fi publicate în cel de-al cincilea număr al DOBROART – Anuarul Muzeului de Artă Tulcea. Termenul de trimitere a lucărilor este 31 octombrie 2021.